Rowery elektryczne i inne.

Forum pojazdów elektrycznych

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

ABY POZBYĆ SIĘ REKLAM UŻYJ ADBLOCKA LUB PODOBNEGO BLOKERA :)

#1 2023-04-05 02:39:02

zeeltom
Administrator
Skąd: Żyrardów
Dołączył: 2021-08-19
Liczba postów: 448
WindowsChrome 111.0.0.0

Ładowanie rozładowanych akumulatorów.

Chyba każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że akumulator litowy rozładowany poniżej 2,5V jest do wyrzucenia.  Według moich doświadczeń, jednak nie.
Trafiło mi się kilka akumulatorów rozładowanych prawie do zera. Napięcie na nich było rzędu 0,1 - 0,3V. Z ciekawości spróbowałem je naładować. Typowa ładowarka nie staruje, bo nie wykrywa napięcia, więc stosowałem zasilacz regulowany z ograniczeniem prądu. Ustawiałem prąd 2A dla przynajmniej 2 ogniw równolegle i ładowałem. Okazuje się, ze wszystkie dały się naładować do nominalnego napięcia 4,2V na ogniwo. Zmierzona pojemność nie odbiegała od katalogowych i RW było również w normie. Jeśli trafisz takie ogniwa, to nie wyrzucaj ich od razu. Może jeszcze coś z nich da się zrobić [sred]) Trzeba je później przetestować na upływność, ale ogólnie ruszają jak fabryczne. Przyczyną rozładowania do zera najczęściej jest długie przechowywanie bez doładowania co jakiś czas. BMS pobiera jakiś mały prąd, ale pobiera go ciągle i po roku, czy więcej rozładuje nam piętra do prawie zera. Trzeba naładować (zazwyczaj trzeba się dobrać do styków akumulatora przed BMS), czyli trzeba pakiet rozbebeszyć, ale gra jest warta świeczki. Trafiło mi się ostatnio kilka akumulatorów serii X z napięciem ogólnym rzędu 3V, które nowe kosztują 600-700 dolarów. Udało mi się postawić je na nogi z parametrami fabrycznymi. Koszt usługi 200 zł, ale chyba warto. Fakt, że trzeba się nagłowić, jak taki akumulator rozebrać i dostać się do końcówek ogniw, ale lubię takie wyzwania [sred]) Trwa to do dwóch dni, więc cena za robotę i poświęcony czas nie jest chyba specjalnie wygórowana.
W tym ostatnim przypadku chodzi o tego typu akumulator ze zdjęcia:

21-merida-e-bike-systems-mahle-battery.jpg


***** ***

Offline

#2 2023-04-08 20:16:59

Zxc843
Użytkownik
Dołączył: 2022-10-24
Liczba postów: 5
WindowsChrome 111.0.0.0

Odp: Ładowanie rozładowanych akumulatorów.

A co z padnietymi żelowymi/agm? Slyszalem ze mozna je jakos obudzic wyzszym napieciem.

Offline

#3 2023-04-09 03:40:39

zeeltom
Administrator
Skąd: Żyrardów
Dołączył: 2021-08-19
Liczba postów: 448
WindowsChrome 111.0.0.0

Odp: Ładowanie rozładowanych akumulatorów.

Z żelami miałem możliwość obcowania przez dłuższy czas. Niestety, nie udało mi się nigdy przywrócić ich do pełnej sprawności po bardzo głębokim rozładowaniu.
To zupełnie inna chemia, niż litowe.


***** ***

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot