Rowery elektryczne i inne.

Forum pojazdów elektrycznych

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

ABY POZBYĆ SIĘ REKLAM UŻYJ ADBLOCKA LUB PODOBNEGO BLOKERA :)

#1 2022-11-03 12:14:22

kazikx
Użytkownik
Liczba postów: 6
WindowsChrome 106.0.0.0

czujnik PAS

Cześć,

zamierzam zelektryfikować rower. Cube MTB, na kołach 26, z przednim zawieszeniem.

Lubię majsterkowanie, więc spróbuję zrobić samemu, chociaż nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z tego typu przeróbką.
W związku z tym będę miał pewnie kilka pytań do doświadczonych Kolegów.

Kupiłem typowy zestaw z Chin, z silnikiem bezprzekładniowym 1000W 48V w tylnym kole (czekam na dostawę).

Pierwszy problem, który się pojawił, to czujnik PAS.
W zakupionym zestawie jest taki:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/czujn … gnesow-svs

Mam jednak problem z wykręceniem suportu, bo cholernie mocno siedzi, a nie chce mi się z tym zmagać.

Znalazłem natomiast taki, który wymaga tylko ściągnięcia korby:
https://allegro.pl/oferta/czujnik-pas-k … 2750282105

Pytanie: czy się nada? Pomijam złącza, bo te można łatwo dorobić.

BTW na forum trafiłem przypadkowo guglując. Spodobało mi się info: "Aby pozbyć się reklam proszę używać adblocka", więc zarejestrowałem się.

#2 2022-11-05 02:50:29

zeeltom
Administrator
Liczba postów: 423
WindowsChrome 107.0.0.0

Odp: czujnik PAS

Ostatnio miałem podobny problem z podobnym PAS-em. Co prawda wymieniałem kontroler, bo się popsuł, a nowy nie chciał działać prawidłowo z tym monolitycznym PAS-em (działał tylko przy pedałowaniu do tyłu i nie dało się go założyć odwrotnie, bo miał wypusty z jednej strony), więc kupiłem ten z osobnym kółkiem z magnesami. Zdjąłem korbę założyłem kółko magnesowe. Nie zakładać jeszcze korby z powrotem. Odkręciłem czujnik od tego okrągłego uchwytu i z paska blachy wygiąłem kawałek płaskownika, do którego dopasowałem i przykręciłem czujnik. A sam pasek blachy przykręciłem do dolnej części tylnego widelca tak, by położenie czujnika zgrało się z obwodem magnesów na kółku magnesowym. Po tej operacji trzeba sprawdzić, czy silnik rusza przy kręceniu pedałami do przodu. Jeśli do tyłu, to trzeba zdjąć kółko magnesowe i założyć je odwrotnie. Na koniec zakładamy korbę i po kłopocie [dblpt]) Jeśli jednak nie będziesz miał problemu z kierunkiem obrotów, to ten monolityczny teoretycznie powinien zadziałać, choć widziałem na jednej z instrukcji mojego kontrolera, że z takim PAS nie będzie działał i zalecają kółko magnesowe z osobnym czujnikiem.
A z tym adblockiem, to sprawa silnika forum, które jest darmowe i serwis działa dzięki reklamom. A że nienawidzę reklam, to i ten dopisek [sred])

#3 2022-11-05 22:10:36

kazikx
Użytkownik
WindowsChrome 107.0.0.0

Dziękuję za odpowiedź.

W takim razie wypróbuję ten PAS "monolityczny", jak się wyraziłeś. Zobaczymy, czy u mnie zadziała. Jeśli nie, to zawsze mogę założyć ten drugi.

Odezwę się i napiszę jak poszło. Chwilę to potrwa, bo zestaw wciąż jest w drodze.

Pozdrawiam

#4 2022-11-20 11:18:44

zeeltom
Administrator
WindowsChrome 107.0.0.0

I jak poszło?

#5 2022-11-24 01:35:08

kazikx
Użytkownik
WindowsChrome 107.0.0.0

zeeltom napisał/a:

I jak poszło?

Cześć,

skończyło się dobrze. Ale po drodze różnie było.

Czujnik z aledrogo, który podlinkowałem wyżej, nie pasował wtyczką do tej wychodzącej ze sterownika (w opisie zestawu z Chin było co innego, a co innego przyszło). Nie dogadał się facet z babą.

Kupiłem więc ten sam czujnik z pasującą wtyczką, tym razem w Nexun.pl (widziałem ich pouczające filmy na yt). Wysłali błyskawicznie.

Na początku czujnik nie zadziałał. Przez cały dzień rozkminiałem, o co chodzi, aż wreszcie dotarło do mnie, że być może chodzi o różnicę w ilości magnesów. Ten z Chin miał 6 magnesów, ten z Nexun - 12. Metodą prób i błędów zmieniłem ustawienia z pozycji wyświetlacza na C3 i wspomaganie zadziałało.

Przy tej okazji miałem ciekawe doświadczenie. Testując wstępnie jazdę, z konieczności na samej manetce, bez wspomagania z pozycji pedałów, wydało mi się to całkiem fajną opcją, tzn. jazda na manetce i z naturalnym pedałowaniem, w razie potrzeby.
Chciałbym jednak poruszać nogami + zwiększyć zasięg, bo liczę, że ten rower będzie mnie zabierał na narty. Potrzebuję około 75km zasięgu w górach.

Ogólnie, elektryfikując rower po raz pierwszy, napotyka się na różne problemy, których rozwiązanie zabiera mnóstwo czasu. Plusem jest zdobywana przy tym wiedza i małe doświadczenie.

#6 2022-12-12 04:37:53

zeeltom
Administrator
WindowsChrome 108.0.0.0

75 km w górach, to będzie wymagało sporego akumulatora. Na płaskim terenie, to mniejszy problem. Życzę powodzenia [dblpt])

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot